reklama

Alakšinské kaštiele, husi, kačice a Ludwig van Beethoven

Alekšince Alekšince, teda nie Alakšince čo je nárečový výraz v tzv. Nitrančine sa nachádzajú vzdušnou čiarou asi 8 km od Nitry v smere do Hlohovca. V súčasnosti Alekšince patria administratívne do okresu Nitra, no v v 60- tych rokoch minulého storočia patrili do okresu Hlohovec. Historicky a najmä po stránke cirkevnej správy patrili pod Nitriansky hrad- biskupstvo, na ktorý dodávali svoju poľnohospodársku produkciu. Do konca asi pred dvadsiatimipiatimi rokmi bol o tom článok v novinách pod názvom Alekšinské kačice a husi, v ktorom sa písalo a dodávkach týchto lahôdok na Nitriansky hrad.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Alekšince

Alekšince, teda nie Alakšince čo je nárečový výraz v tzv. Nitrančine sa nachádzajú vzdušnou čiarou asi 8 km od Nitry v smere do Hlohovca. V súčasnosti Alekšince patria administratívne do okresu Nitra, no v v 60- tych rokoch minulého storočia patrili do okresu Hlohovec. Historicky a najmä po stránke cirkevnej správy patrili pod Nitriansky hrad- biskupstvo, na ktorý dodávali svoju poľnohospodársku produkciu. Do konca asi pred dvadsiatimipiatimi rokmi bol o tom článok v novinách pod názvom Alekšinské kačice a husi, v ktorom sa písalo a dodávkach týchto lahôdok na Nitriansky hrad.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Geograficky sa obec rozprestiera v juhozápadnej časti Nitrianskej pahorkatiny. Okolie obce má členitý zvlnený terén. Stred obce leží v nadmorskej výške 160 metrov nad morom. Cez obec preteká potok Andač, ktorý sa vlieva do riečky Radošinky a tá sa ďalej vlieva do rieky Nitra. V období prvej Slovenskej republiky (1939-1945) bolo v obci vybudované vodné dielo Alekšinské rybníky, ktoré tu existujú dodnes a poznajú ich všetci rybári z blízkeho aj ďalekého okolia. Najstaršie nálezy, ktoré svedčia o osídlení našimi predkami sú zo staršej doby kamennej, teda z doby pred cca 20.000 rokmi. V časti obce nad železničnou stanicou sa pri prieskume zistilo sídlisko z doby bronzovej. Okrem toho sa našli archeologické nálezy z doby železnej a doby rímskej. Teda žijeme tu už pekne dlho.Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1156. Ostrihomský arcibiskup Martírius sa v tom čase rozhodol darovať cirkevné desiatky zo 70 dedín svojej diecézy Ostrihomskej kapitule. Medzi dedinami Nitrianskeho archidiakonátu sa spomína aj “villa Alexu” dnešné Alekšince.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kaštiele

V obci sa nachádzajú dva kaštiele. Kaštieľ zemana Rafaela Janossyho zo Sedmohradska a “kaštieľ v parku”, ktorý dal postaviť gróf Imrich Dezasse. Druhý z nich Dezasseho kaštieľ je toho času v kritickom stave. Ku koncu 80- tych rokov minulého storočia ZO SZOPK Alekšince ( Slovenský zväz ochráncov prírody a krajiny) zorganizovalo petíciu, v ktorej občania vyjadrili svoje rozhorčenie nad zdevastovaným kaštieľom. Pri tejto petícii sa v snahe zapísať objekt do zoznamu kultúrnych pamiatok vyzbieralo vyše 400 podpisov

(v tom čase táto aktivita zaujala aj príslušníkov Verejnej bezpečnosti). Ochranárom sa podarilo kompletne vyčistiť celú budovu kaštieľa,zabezpečiť ho pred ďalšou devastáciou a celý objekt zamerať. Avšak vďaka postoju bývalého MNV Alekšince a a štátneho podniku Agrokombinát Zobor - Štátny majetok Alekšince boli ďalšie práce na objekte pozastavené a na objekte už nikto ďalej nepracoval, čo je veľká škoda.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa všetkých indícií mal v kaštieli jeden zo svojich koncertov pre vtedajšiu miestnu šľachtu Ludwig van Beethoven. List o tejto udalosti som mal možnosť vidieť u miestneho rodáka pána Gajdoša. Okrem iného sa Beethoven v tejto časti Slovenska dosť často pohyboval ( Dezasseho vila v Piešťanoch, Hlohovec, Dolná Krupá, …). Nuž aj takýto hostia v minulosti navštívili Alekšince.

Jánossyho kaštieľ je dominantou obce, nakoľko je postavený na kopci vedľa hlavnej cesty do susednej obce Lukáčovce. Je ho vidieť už z ďaleka. V súčasnosti jeho terajší majiteľ pristúpil k oprave. Chvála mu za to.V 80- tych rokoch dvadsiateho storočia sa podarilo zamerať skutkový stav jednotlivých podlaží a urobiť fotodokumentáciu objektu a znelecký posudok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zápis z miestnej kroniky o kaštieľoch hovorí: “Najstaršou časťou obce sú domy okolo kaštieľov. Prvý zemana Rafaela Jánossyho, je v strede obce, z pálených tehál, polohou i výstavbou budí pozornosť tade cestujúcich ľudí a spravidla je považovaný za školskú budovu. Dnes je majetko štátnym. V prenájme má ho Diosecký cukrovar a použýva ho za sýpku. Druhý kaštieľ, stojací v parku postavil gróf Imrich Dezasse. Pozdejšie prešiel do vlastníctva grófky Amálie Ambrozy a jej vydajom do rúk barona Salvadoriho. V roku 1917 kúpil ho I s pozemkami statkár Jozef Deutelbaum, ktorý býva v ňom podnes.” (Jaroslav Vlček, kronikár obce, zápis z roku 1937).

Kaštieľ zemana Rafaela Janossyho zo Sedmohradska

Ide o klasicistickú kúriu z 19. storočia, ktorá sa momentálne nachádza v zlom technickom stave. Budova je murovaná z masívneho tehlového muriva, strecha valbová, krytina škridla. Fasáda členená kardónovou rímsou a pilastrami. Uprostred priečelia je trojosový rizalit. Stropy rovné drevené trámové s podhľadom. Pod kaštieľom sa nachádza klenbová pivnica. Rozmery budovy sú: šírka cca 16,5 m a dĺžka cca 25,6 m. Počet miestností v prízemí je desať a na prvom poschodí osem. V jednej z miestností na prvom poschodí, pravdepodobne v miestnosti v pravej časti budovi, sa nachádzala maľba , na ktorej boli vyobrazené Alekšince z doby pred veľkým požiarom. Oba kaštieľe v Alekšinciach údajne spájala podzemná chodba.

Pôvodne budova slúžila na obytné a hospodárske účely, ako reprezentačné zemanské sídlo. Neskôr bol zmenený účel na hospodársku budovu. Po prevzatí do rúk štátu a jeho prenájme Dioseckým cukrovarom sa z kaštieľa stala sýpka. SZOPK Alekšince urobilo v roku 1988 v kaštieli vlastný výskum a projektový zámer na jeho ďalšie využitie. Neskôr sa kaštieľ stal majetkom súkromnej spoločnosti, ktorá pristúpila k jeho obnove.

Kaštieľ grófa Imricha Dezasseho

Kaštieľ grófa Imricha Dezasseho v Alekšinciach bol (!!!) s architektonického hľadiska príkladom súboru reprezentačno- obytnej a hospodárskej funkcie, ktorý je architektonicky jednotne komponovaný. Architektonické riešenie z obdobia historizujúcich slohov prelomu 19. a 20. storočia čerpá zo vzorov historický feudálnych stavieb hradov a zámkov. Dôraz pri jeho stavbe sa kládol na kontrast hmôt, výšok jednotlivých budov a odlišnosti použitia tvaro-slohových článkov, imitujúc tak zložitý stavebný vývoj a funkciu jednotlivých častí kaštieľa v prírodnom prostredí voľno-krajinárskeho parku, z ktorého je dnes už iba torzo. Kaštieľ bol hodnotnou ukážkou architektúry obdobia historizujúcich slohov. Čerpal s prvkov gotických, barokových a novorománskych, bol ilúziou stredovekého šľachtického sídla.

Tak len toľko o Alakšinských kaštieľoch a krátkej histórii.

m.zverina

Miloš Zverina

Miloš Zverina

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa vo svojom voľnom čase cestovaniu a návštevám rôznych zaujímavých miest na Slovensku i v zahraničí. Zaujíma ma história a kultúrne dedičstvo slovanských národov. Pokiaľ na niečo zaujímavé natrafím, rád sa o to podelím. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu